Akcesoria rowerowe

28 lipca 2015

Akcesoria rowerowe

 

 

Bukowina Tatrzańska dzięki mediom od wielu lat słynie z rowerowych tras równie malowniczych, co zróżnicowanych pod względem trudności. Coroczny Tour de pologne skutecznie wzmacnia wizerunek Bukowiny pod tym względem. Kilkadziesiąt tras rowerowych wokół gminy jest nie lada gratką dla każdego użytkownika dwóch kółek. Jak zatem spędzić rowerowe wakacje w Bukowinie? Jeżeli nie mamy własnych rowerów, to całkiem blisko można je wypożyczyć – Wierch Olczański, wypożyczalnia Gawra. Oddalona o niespełna 1100 metrów od naszej Wanty jest w zasadzie pod ręką, nie stanowiąc problemu z oddaniem sprzętu i pieszym powrotem na Wantę.

To rozwiązanie optymalne na krótkie wycieczki. Całodniowe eskapady są jednak większym wyzwaniem. Trzeba zabrać bidon na napoje, kurtkę przeciwdeszczową, ciepły polar, picie, jedzenie, podstawowe narzędzia do roweru i niezbędne drobiazgi. Ważną rzeczą jest też oświetlenie roweru, zawsze należy się liczyć z nocnym powrotem. Do przechowywania niewielkich rzeczy mogą się przydać torby rowerowe na kierownicę, ramę lub pod mocowane pod siodełkiem. Większy bagaż a zwłaszcza odzież pakujemy do sakwy. Ta, powinna być całkowicie wodoodporna. W przeciwnym wypadku przemoknie nam cała ich zawartość.

Miejscem montażu sakw jest przedni lub tylny bagażnik rowerowy. Na jednodniowe wyjazdy bagażnik nie musi być najwyższej jakości, ponieważ powrót do kwatery nie jest zbyt odległy. W przypadku jego awarii sakwę dowieziemy na plecach. Jeżeli nie chcemy się angażować w tyle gadżetów rowerowych, dobrą propozycją jest plecak kolarski. Ten, musi być jednak dopasowany tak, aby nie powodował bolesnych obtarć podczas jazdy. Wyposażeniem absolutnie nieodzownym dla każdego rowerzysty jest kask rowerowy. Tu lepiej nie oszczędzać na finansach. Strome i kręte drogi asfaltowe podczas szybkiego zjazdu mogą sprawić wiele niespodzianek. Bardziej zaawansowani rowerzyści z pewnością docenią też akcesoria mniej reprezantycyjne, ale z pewnością zawsze na topie. To przeciwsłoneczne okulary oraz rękawice rowerowe.

Wokół Bukowiny jest niemal kilkaset kilometrów dróg nadających się na wyprawy jednośladem, nie zawsze jednak najlepszej jakości. Podzielone na krótkie odcinki dostarczą nam niezapomnianych wrażeń przynajmniej na kilka dni z rzędu. Zapobiegliwi kolarze muszą pamiętać o tym, że w przypadku wypraw rowerowych niemal zawsze przydatny będzie zestaw naprawczy z łatką i pompka do roweru. Wojaże rowerem nie są zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych. Troskliwi rodzice również mogą zabierać na nie swoje maluchy nie potrafiące jeszcze samodzielnie jeździć. Jedynym sensownym rozwiązaniem w tej materii jest bardzo popularna na zachodzie przyczepka rowerowa dla dzieci. Zmieścimy do niej nawet dwójkę pociech i z powodzeniem pokonamy wszystkie trasy w okolicy.