Stoki narciarskie

28 lipca 2015

Stoki narciarskie

 

 

Liczne wyciągi narciarskie rozmieszczone na terenie gminy Bukowina Tatrzańska są bardzo zróżnicowane pod względem długości i zastosowanej technologii wykonania. Wszystkie stoki na terenie Bukowiny obsługiwane są przez 32 wyciągi narciarskie orczykowe i krzesełkowe. Na szczególną uwagę wśród nich zasługują dwa, położone na Wysokim Wierchu – bezpośrednio pod Wantą (najbliższy jest w odległości 10 metrów).

Jeżeli ktoś nie ma pomysłu, gdzie na narty wybrać się z dziećmi – te właśnie stoki narciarskie będą najlepsze. W pełni zasługują na miano rodzinnych. Lekkie nachylenie zbocza jest idealne do nauki jazdy zarówno dla dzieci, jak i również dla osób dorosłych. Na miejscu znajduje się pełna infrastruktura narciarska, dwie wypożyczalnie, dwa serwisy usługowe, około 20 instruktorów klasycznego narciarstwa oraz snowboardingu, oraz świetna kuchnia, w której celuje nasza restauracja Wanta. To duża ulga dla rodziców, którzy nie chcą się zbytnio przemieszczać samochodem ze swoimi dziećmi. Dużym atutem naszej lokalizacji są w bezpośrednim sąsiedztwie dwa bardzo duże parkingi dla samochodów. Mogą pomieścić około 180 pojazdów – są bezpłatne.

Osoby zakwaterowane w najbliższym otoczeniu w ogóle nie muszą korzystać ze swoich samochodów, zostawiając je na parkingach przy swoich pensjonatach. W promieniu kilkuset metrów od obu wyciągów dostępnych jest ponad tysiąc miejsc noclegowych. Sam stok narciarski na Wysokim Wierchu przy ulicy Leśnej jest bardzo rozległy. Zapewnia to maksimum bezpieczeństwa dla dzieci i wszystkich początkujących narciarzy.

Wśród statystyk wypadków na Wysokim Wierchu odnotowuje się zaledwie sporadyczne, niegroźne incydenty w ciągu sezonu zimowego. Dwa, orczykowe wyciągi poruszają się z umiarkowaną prędkością, ułatwiając podczepienie się niewprawnym osobom. Obsługa jest zresztą bardzo pomocna i może w każdej chwili wyciąg zatrzymać. Długość obydwu wyciągów narciarskich wynosi 550 i 620 metrów, zapewniając optymalną odległość zjazdu bez zbytniego zmęczenia nóg. Ich przepustowość wynosi po 600 osób na godzinę na każdy wyciąg. Różnica poziomów między stacją dolną i górną jest na poziomie 60 metrów. Pozwala to osiągnąć prędkość wystarczającą do dużej zabawy i jednocześnie uniemożliwia nadmierne rozpędzenie się nieodpowiedzialnym narciarzom o sportowym zacięciu. Oba stoki są oświetlone dwoma rzędami lamp.

Wyciągi są czynne od godziny 9 rano do ostatniego gościa. Trasy narciarskie są naśnieżane i przygotowywane ratrakiem. Ich północna wystawa zapewnia długo leżącą pokrywę śniegu i lekkie zmrożenie przy zerowej temperaturze, nawet w godzinach południowych. Dzięki wysokości około 1000 m n.p.m., często zamiast deszczu padającego w dolnej części Bukowiny, tu sypie obfity śnieg. Po męczącym szusowaniu, można zrelaksować się w pobliskich, słynnych już termach, do których jest zaledwie 1200 metrów.

Wysoki Wierch i ulica Leśna, na której jesteśmy zlokalizowani stanowi również znakomitą, kilkugodzinną bazę wypadową dla osób chcących zmierzyć się z bardziej wymagającymi trasami narciarskimi podczas pobytu w górach. W odległości kilku kilometrów znajdują się bowiem długie trasy narciarskie o dużym stopniu nachylenia. Są zlokalizowane w Małym Cichym, Jurgowie oraz Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Bliski dojazd do wielu wyciągów jest zresztą podkreślany przez narciarzy, jako ważny atut Wysokiego Wierchu. Innym atutem jest niska cena naszych noclegów.