Bukowina atrakcje
Z telewizji, radia i portali internetowych znamy Bukowinę Tatrzańską głównie, jako ośrodek zimowego narciarstwa, centrum basenów termalnych oraz łatwej i wygodnej bazy wypadowej w Tatry. W Bukowinie są również ciekawostki bliżej nieznane, a warte przytoczenia chociażby w krótkich punktach:
-
Bukowina Tatrzańska jest jedyną gminą w całej Polsce, w której występują całoroczne (nie topniejące) lodowce. Największy z nich o grubości kilkudziesięciu metrów i liczący ponad 400 lat znajduje się w kotle Mięguszowieckim nad Morskim Okiem. Widać go doskonale ze schroniska przy jeziorze.
-
W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się kilkanaście polodowcowych jezior tatrzańskich o sumarycznej głębokości około 300 metrów. Przejrzystość tych górskich stawów dochodzi nawet do 18 metrów.
-
Jak na tak małą gminę w Polsce (zaledwie kilkanaście tysięcy zameldowanych), przypada tu rekordowa liczba turystów. Co roku Bukowinę odwiedza ponad milion narciarzy i turystów. Rekordy popularności bije zwłaszcza Morskie Oko, gdzie rocznie dociera niemal 900 tysięcy ludzi. Niewiele jest miejsc na świecie o tak wielkiej frekwencji na tak małym obszarze.
-
W Bukowinie od najniżej położonego punktu (650 metrów w Białce Tatrzańskiej) do najwyższego (2490 na Rysach) jest aż prawie dwa kilometry różnicy. To jedyna gmina w Polsce o tak wielkiej różnicy wysokości.
-
Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej, w Dolinie Pięciu Stawów znajduje się największy, polski wodospad o nazwie Siklawa. Jego wysokość to 70 metrów.
-
7 kilometrów od centrum miejscowości znaleziono najstarszy na świecie bumerang w jaskini Obłazowej wykonany z kości mamuta. Jego wiek jest datowany na około 30 tysięcy lat przed naszą erą.
-
Na stosunkowo niewielkim obszarze gminy często można spotkać dzikie niedźwiedzie. Żyje tu kilka osobników w dużym zagęszczeniu jak na ten gatunek. Duże szanse na spotkanie z misiem mają zwłaszcza turyści wędrujący drogą asfaltową do Morskiego Oka
-
W Bukowinie Tatrzańskiej niespodziewanie, jak na położenie geograficzne, ukazała się zorza polarna w 1938 roku. Fakt ten, odnotowały wszystkie światowe serwisy, wzbudzając uzasadnioną sensację tym wydarzeniem. Niektórzy dopatrywali się w tym fakcie rychłym powstaniem wojny światowej.
-
W ścisłym centrum Bukowiny funkcjonuje do dnia dzisiejszego największy w Polsce dom zbudowany z bali drewnianych zwanych po góralsku ,,płazami”. To Dom Ludowy skupiający centrum folklorystyczne.
-
W gminie od kilkudziesięciu już lat odbywa się cyklicznie festiwal folklorystyczny zwany ,,Sabałowymi Bajaniami”. Jest on zaliczony w poczet światowych festiwali regionalnych, na równi z brazylijskim festiwalem samby w Rio de Janeiro
-
Bukowina posiada własny teatr. Skupia on góralskich aktorów – amatorów, którzy wystawiają sztuki oparte na klasyce. Teatr był wielokrotnie nagradzany za autentyczność i własną interpretację przedstawianych spektakli.
-
Gmina Bukowina Tatrzańska jest największym w Polsce rajem dla taterników. Posiada na swoim terenie ponad 600 udostępnionych przez park narodowy dróg wspinaczkowych. To głównie drogi wspinaczkowe w rejonie Morskiego Oka oraz Doliny Pięciu Stawów Polskich.
-
Na obszarze gminy występuje wiele endemitów roślinnych. Czyli gatunków nie występujących nigdzie indziej w Polsce.
-
Najwyższy szczyt w Polsce to znane wszystkim turystom Rysy. Są one położone na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Ciekawostką jest fakt, że ubytek tlenu na tym wierzchołku sięga aż 27 procent. Dlatego wejście na tę górę może wymagać czasami wstępnej aklimatyzacji.
-
Liczne źródła gorących wód termalnych na terenie gminy zostały zagospodarowane prywatnie przez rodowitych górali. W Bukowinie i Białce Tatrzańskiej powstały dwa, szeroko wypromowane przez media Aquaparki.